Grzanie latem

Grzanie latem
Głowice termostatyczne

Niektóre grzejniki, mimo iż są przeznaczone do podłączenia do wodnej instalacji co., są też wyposażone w elektryczną grzałkę.

Nawet jeśli jej nie mają, to do większości typowych grzejników łazienkowych można ją dokupić i bez problemu w nich zamontować. To bardzo wygodne rozwiązanie, bo często się zdarza, że wiosną lub jesienią jest na tyle ciepło, że ogrzewanie w całym domu nie jest potrzebne, ale w łazience przydałaby się temperatura o kilka stopni wyższa niż w innych pomieszczeniach. W pokojach 19-20°C w zupełności wystarczy, jednak w pomieszczeniu wilgotnym nie będzie nam wtedy przyjemnie, zwłaszcza po kąpieli. Poza tym jeśli grzejnik ma być też suszarką do ręczników, powinien działać przez cały rok, więc możliwość zasilania go energią elektryczną jest dobrym rozwiązaniem.

Elektryczne grzałki

Grzejnik z elektryczną grzałką
Grzejnik z elektryczną grzałką

Elektryczne grzałki montowane w grzejnikach są wyposażone w kabel z wtyczką, którą po prostu wkłada się do gniazda 230 V. A więc jeśli chcemy mieć taką suszarkę, musimy zadbać o to, by w pobliżu grzejnika było gniazdo wtykowe. Trzeba również brać pod uwagę przepisy mówiące, że ze względów bezpieczeństwa w odległości mniejszej niż 60 cm od obrysu wanny i brodzika nie mogą się znaleźć żadne urządzenia elektryczne. Jeśli grzałka nie jest fabrycznie zamontowana w grzejniku i chcemy dokupić ją osobno i samodzielnie zainstalować, powinniśmy wybrać taką, która przede wszystkim ma odpowiednie wymiary (długość elementu grzejnego, średnicę gwintu), a jej moc jest o 20-30% mniejsza od tej, którą ma grzejnik, gdy jest zasilany wodą z instalacji co. Zainstalowanie grzałki ułatwiają specjalne zestawy przyłączeniowe, które mogą być wyposażone w zawory. Ich zastosowanie sprawia, że połączenie grzejnika z rurami jest bardziej estetyczne - umożliwia całkowite ukrycie rur i kształtek pod tynkiem lub glazurą, widoczne pozostają tylko elementy przyłączeniowe specjalnie dopasowane wyglądem do grzejnika. Jeżeli nie stosujemy specjalnego jednopunktowego zestawu przyłączeniowego, grzałkę trzeba zamontować na przewodzie powrotnym instalacji co. Uruchamiając ją poza sezonem grzewczym, gdy nie działa kocioł, powinno się zakręcić zawór na rurze zasilającej (jest tam zwykle zamontowany zawór termostatyczny), by podgrzana woda nie krążyła w całej instalacji. Jeśli grzejnik ma także zawór na rurze powrotnej, to koniecznie musi on zostać otwarty, aby nie doszło do nadmiernego wzrostu ciśnienia w grzejniku na skutek podgrzania wody, której objętość wtedy się zwiększa.